2010 წლის 15 აპრილი ინტეგრირებული გაკვეთილი:
2011 წლის 19 ოქტომბერი
ინტეგრირებული გაკვეთილი: დრო, მანილი, სიჩქარე (ჩემი გარემო, მათემატიკა)
ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
დრო, მანძილი, სიჩქარე.ბიოლოგია, მათემატიკათარიღი --19.10.2011----------
მასწავლებელი: დიანა დეკანოიძე, მარინა ნარინდოშვილი
გაკვეთილის თემა
|
დრო, მანძილი, სიჩქარე.
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
I საფეხური, 6 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
24
|
განსაკუთრებულ საჭიროებათა მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა
|
0
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლეები ეცნობიან ბუნებრივ სხვადასხვა
სხეულთა მოძრაობას, მათ სიჩქარეს,მათ სატრანსპორტო
საშუალებებს.
|
გაკვეთილის მიზნები
|
მათემატიკა
ბუნება
გამოიკვლიონ სხვადასხვა
სხეულის სიჩქარე.
|
მისაღწევი შედეგები
|
მათ. VI.2. მოსწავლეს შეუძლია
არაუარყოფით რაციონალურ რიცხვებზე არითმეტიკული მოქმედებების შესრულება და მოქმედებათა
შედეგის შეფასება.
მათ. VI.5. მოსწავლეს შეუძლია სიდიდეებს შორის დამოკიდებულების გამოსახვა, განვრცობა და
აღწერა.
ბუნ.VI.3.მოსწავლეს შეუძლია სხეულის მოძრაობის
ტრაექტორიის დახასიათება, მის სიჩქარეზე
მსჯელობა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ
მოსწავლე:
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებმა იციან სხვადასხვა
მოქმედებები ნატურალურ რიცხვებზე, S=VT, V=S/T, T=S/V ფორმულები.
|
შეფასების საგანი/პროცედურები
|
მოსწავლეები ფასდებიან გაკვეთილში ჩართულობით და პრეზენტაციის უნარით
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
საორგანიზაციო საკითხი (3 წთ)
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს, სათითაოდ მივიდნენ „ჯადოსნურ ყუთთან“,რომელშიც ფერების მიხედვით ჩაწყობილია მუყაოსგან გამოჭრილი გეომეტრიული ფიგურები.ერთნაირი ფიგურის მქონე მოსწავლეები ერთ ჯგუფში ერთიანდებიან.იყოფიან 6–კაციან ჯგუფებად.
A ფაზა–გამოწვევა
აქტივობა (10 წთ)
მასწავლებელი უჩვენებს მოსწავლეებს სლაიდებს,სადაც სხვადასხვა
სატრანსპორტო საშუალებებია გამოსახული. თან თხოვს მოსწავლეებს, გაიხსენონ თუ რომელი სატრანსპორტო საშუალებაა უფრო სწრაფი, რომელი კი ნელი.
B ფაზა–კონსტრუირება
აქტივობა (4 წუთი)
მოიფიქრე, როგორ გავიგოთ განვლილი
მანძილი, თუ ვიცით მოძრაობის სიხქარე და ამ მანზილის დასაფარად საჭირო დრო ?
მოიფიქრე, როგორ გამოვიანგარიშოთ
დრო, რომელიც დასჭირდება ამა თუ იმ მანძილის გავლას, თუ ვიცით მოძრაობის სიჩქარე
და გასავლელი მანძილის სიგრძე?
აქტივობა (10 წთ)
თითოეულ ჯგუფს ურიგებს წინასწარ დაბეჭდილ ამოწანებს:
1.ოჯახმა ქალაქიდან აგარაკამდე
ავტომობილით იმგზავრა. გზის დასაფარად 35 წუთი დასჭირდათ. გამოიანგარიშე
ავტომობილის სიჩქარე, თუ იცი, რომ ქალაქიდან აგარაკამდე გასავლელი მანძილი 70
ათასი მეტრია.
2. სანდრომ სახლიდან საცურაო აუზამდე
ველოსიპედით მისვლას 25 წუთი მოანდომა. გამოიანგარიშე ველოსიპედისტის სიჩქარეთუ
იცი, რომ საცურაო აუზამდე გასავლელი მანძილი 5 ათასი მეტრია.
3. ფეხით მოსიარულე ადამიანს სწორ
გზაზე 5 წუთი დასჭირდა. გამოიანგარიშე მისი სიჩქარე,თუ იცი, რომ სახლიდან
გაჩერებამდე გასავლელი მანძილი 350 მეტრია.
4. გამოიანგარიშე ყველაზე სწრაფი
ძუძუმწოვრის -ავაზას სიჩქარე, თუ იცი , რომ მან 10 წამში 260 მეტრი გაირბინა.
აქტივობა (4 წთ)
ა) გამოვიყვანოთ სიჩქარის ერთეული,
თუ განვლილი მანძილი იზომება მეტრებით და საჭირო დრო კი წუთებით
გამოვიყვანოთ სიჩქარის საზომი ერთეული, თუ
განვლილი მანძილი იზომება კილომეტრებით და საჭირო დრო კი საათებით.
C ფაზა
აქტივობა (6 წთ.)
მასწავლებელი თითოეულ ჯგუფს თხოვს გააკეთონ თავიანთი ამოცანების პრეზენტაცია.
აქტივობა (5 წთ.)
შემდეგ, გაკვეთილის უფრო კარგი გაანალიზების მიზნით, მიღებულ მონაცემებზე დაყრდნობით მოსწავლეები
ადარებენ ერთმანეთს ფეხით მოსიარულის, ველოსიპედისტის, ავტომობილისა და ავაზას
სიჩქარეს .
შეფასება - (3 წთ.)
იხილეთ ქვემოთ.
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
ფურცლები,ფერადი ფანქრები, დაფა, ცარცი, კომპიუტერი,პროექტორი. (Ms.Power Point)
|
შეფასების
რუბრიკა, საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობა
3-5
|
6-7
|
8-10
|
|
ყურადღების
მობილიზება
|
ყურადღება
გაფანტულია
|
მეტ-ნაკლებად
მობილიზებული
|
ყოველთვის
მობილიზებული
|
აზრის
ჩამოყალიბება და მიწოდება
|
უჭირს
აზრის ჩამოყალიბება ლოგიკურად გაუმართავია
|
მეტყველება
ლოგიკურია
|
ლოგიკურად
მსჯელობს, აზროვნებს, ასაბუთებს ფაქტებსა და მოვლენებს
|
მიღებული
ცოდნის კონკრეტულ საკითხთან დაკავშირება
|
არ ჩანს
საგნის კომპეტენცია. ახდენს ფაქტების არაზუსტ ინტერპრეტაციას
|
არის
მოსაზრებების კავშირი ორივე საგნიდან მიღებულ ცოდნასთან.
|
ხდება
მთავარი მოსაზრებების დაკავშირება ინტეგრირებული საგნებიდან მიღებულ ცოდნასთან.
რაც მიუთითებს მოსწავლის კომპენტენტურობაზე.
|
ლოგიკურად
მსჯელობს
|
აზროვნებს
|
ასაბუთებს
ფაქტებსა და მოვლენებს
|
ლოგიკურად
მსჯელობს
|
ჩატარებული გაკვეთილის
თვითშეფასების ფორმა
დრო, მანილი, სიჩქარე
სსიპ ქალაქ თბილისის
128 საჯარო სკოლა
თარიღი----19.10.11
საგანი-მათემატიკა, 6
კლ
პედაგოგი--დ.დეკანოიძე,
მ.ნარინდოშვილი
გაკვეთილის თვითშეფასების
კრიტერიუმები
|
ცუდად
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
გაკვეთილის მიზანი
ნათლად ჩამოვაყალიბე
|
*
|
||
რამდენად შეესაბამებოდა
არჩეული სტრატეგიები გაკვეთილის მიზანს
|
*
|
||
რამდენად სწორად გავანაწილე
დრო
|
*
|
||
რამდენად გამოვიყენე
სასწავლო და დამხმარე რესურსები
|
*
|
||
რამდენად ვუზრუნველყავი
მოსწავლეთა დისციპლინა და დაინტერესება
|
*
|
||
რამდენად დავაკავშირე
ახალი და განვლილი მასალა ერთმანეთს
|
*
|
||
რამდენად გამოვიყენე
ჯგუფური მუშაობა
|
*
|
||
რამდენად გავითვალისწინე
მოსწავლეთა ინდივიდუალური შესაძლებლობები
დავალებების მიცემისას
|
*
|
||
რამდენად გამოვიყენე
თვალსაჩინოება
|
*
|
||
რამდენად სწორად შევარჩიე
შეფასების ფორმა
|
*
|
||
რამდენად ობიექტური
ვიყავი
|
*
|
||
რამდენად გავედი შედეგზე
|
*
|
||
რამდენად პოზიტიური
იყო საკლასო გარემო
|
*
|
ინტეგრირებული გაკვეთილი "წრფივი
ფუნქცია და ომის კანონი
ფიზიკა, მათემატიკა თარიღი --15.05.2014
მასწავლებლები: დიანა დეკანოიძე, ეთერ თათოშვილი.
გაკვეთილის თემა
|
წრფივი ფუნქცია და ომის კანონი
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
II საფეხური, 8 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
28
|
განსაკუთრებულ საჭიროებათა მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა
|
0
|
გაკვეთილის მიზნები
|
მოსწავლემ შეძლოს:
·
ახალი ცოდნის კონსტრუირება კვლევის შედეგად;
·
მათემატიკის ადგილისა და მნიშვნელობის შეფასება სხვადასხვა
დისციპლინებში.
(ესგ,მათემატიკა, შესავალი, ბ) საგნის სწავლების მიზნები
და ამოცანები)
მათემატიკა. მოსწავლემ შეძლოს:
·
წრფივი ფუნქციის ამოცნობა,
·
ალგებრულად მოცემული დამოკიდებულების გამოსახვა ცხრილით
·
ალგებრულად მოცემული დამოკიდებულების გამოსახვა გრაფიკულად
·
ანალიზის და მსჯელობა–დასაბუთების საფუძველზე დასკვნის გამოტანა, რომ I=f(U), როცა R=const დამოკიდებულება წრფივი ფუნქციაა.
·
მსჯელობა-დასაბუთების ხერხის გამოყენებით ამოცანების ამოხსნა.
ფიზიკა. მოსწავლემ შეძლოს:
·
ექსპერემენტის ჩატარება უსაფრთხოების წესების
დაცვით.
·
ომის კანონი ექსპერიმენტულად ჩამოყალიბება.
·
ომის
კანონის გამოყენება ამოცანების
ამოხსნისას.
|
შედეგები:
|
კვლ. VIII.2. მოსწავლეს შეუძია კვლევითი პროცედურის განხორციელება/მონაცემთა აღრიცხვა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
კვლ. VIII.4. მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა ანალიზი და შეფასება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
ფიზ. VIII.7. მოსწავლეს შეუძლია მარტივი ელექტრული და მაგნიტური მოვლენების კვლევა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
მათ. VIII.5. მოსწავლეს შეუძლია სიდიდეებს შორის წრფივი დამოკიდებულების
ამოცნობა, გაანალიზება და გამოსახვა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
მისთვის ნაცნობი
სიდიდეებისათვის ასახელებს სიდიდეებს შორის წრფივ დამოკიდებულებებს
·
სიტყვიერად ჩამოყალიბებულ
დებულებას სიდიდეებს შორის დამოკიდებულებისა და მიმართების შესახებ გამოსახავს
ალგებრულად; ალგებრულად მოცემულ დამოკიდებულებას გამოსახავს გრაფიკულად, ცხრილით
ან აყალიბებს სიტყვიერად.
მათ. VIII.3. მოსწავლეს შეუძლია
მსჯელობა-დასაბუთების ზოგიერთი ხერხის გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
|
წინარე ცოდნა
|
წრფივი ფუნქციის ცნება,
შეკრული წრედის შემადგენელი ელემენტების ცოდნა, Microsoft excel-ს პროგრამის ცოდნა.
|
შეფასების საგანი/პროცედურები
|
გაკვეთილზე მოსწავლეები შეფასდებიან განსაზღვრელი
შეფასებით. იხილეთ დანართი.
|
გაკვეთილის სცენარი:
|
საორგანიზაციო საკითხი (2 წთ)
A ფაზა–გამოწვევა
I აქტივობა: : კითხვა-პასუხი (5 წთ)–
მთელი კლასი.
B ფაზა-კონსტრუირება
I I აქტივობა: ექსპერიმენტის ჩატარება და
ცხრილების შედგენა. (7 წთ)–ჯგუფური.
მოსწავლეები 5 ჯგუფად არიან დაყოფილი, 1
ჯგუფი ატარებს ექსპერიმენტს( აღჭურვილობის სიმცირის გამო), დანარჩენები ექსპერემენტის შედეგად მიღებული
მონაცემების საშუალებით ადგენენ ცხრილებს:
III აქტივობა: სლაიდ შოუ:-წრფივი
ფუნქცია ( 7 წთ)
იხილეთ ბლოგზე: http://diadekanoidze1.blogspot.com/p/blog-page_27.html
y=kx+b
წრფივი ფუნქციის თვისებები და გრაფიკი
IV აქტივობა: გრაფიკების აგება (7 წთ)–ჯგუფური .
როგორც უკვე ვთქვით მოსწავლეები 5 ჯგუფად
არიან დაყოფილი, ჩატარებული ექსპერემენტის შედეგად მიღებული ცხრილების მეშვეობით
ჯგუფებში დავალება განაწილდა შემდეგნაირად:
·
ორი ჯგუფი აგებს I=f(U)-ზე დამოკიდებულების გრაფიკს, როცა R=const
·
მე–5 ჯგუფს შეჰყავს მონაცემები კომპიუტერში და
აგებს იგივე გრაფიკებს microsoft
excel-ის პროგრამის დახმარებით.
იხილეთ ბლოგზე
VI აქტივობა:
დასკვნების გაკეთება, ომის კანონის ჩამოყალიბება (5 წთ)–დისკუსია
გრაფიკების მეშვეობით მოსწავლეები გაანალიზებენ და სავარაუდოდ გამოიტანენ დასკვნას
·
რომ I=f(U), როცა R=const დამოკიდებულება წრფივი ფუნქციაა.
·
ჩამოაყალიბებენ ომის კანონს I=U/R.
მოსალოდნელი სირთულის შემთხვევაში Excel–ში გაკეთებული გრაფიკიც
დაეხმარებათ.
ასევე შედარებით დაბალი
მოსწრების მოსწავლეებს დაეხმარებიან მაღალი მოსწრების მოსწავლეები.
C ფაზა-რეფლექსია
V აქტიობა: ომის კანონის გამოყენება ამოცანების ამოსახსნელად (9 წთ)
საშინაო დავალება (3წთ)
მათემატიკა:
V თავი, გვ.208 N 3,5,7
ფიზიკა:
1.
§ 5.8
2.
სახელმძღვანელოს კითხვებზე პასუხის გაცემა
3. გეორგ ომის ბიოგრაფია-- საპრეზენტაციო მასალა
|
გამოყენებული სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
|
დაფა, ცარცი, დენის წყარო, ვოლტმეტრი, ამპერმეტრი, წინაღობათა წყობილი, რეოსტატი, შემაერთებელი სადენები, კომპიუტერი, პროექტორი,(Ms.Power Point, Microsoft excel) ეკრანი, ფიზიკის სახელმძღვანელო, მათემატიკის
სახელმძღვანელო–წილოსანი, ვეფხვაძე, ამოცანათა კრებული.
|
დანართი 1 შეფასების რუბრიკა
ექსპერიმენტის ჩატარება და
ცხრილების შედგენა, გრაფიკების აგება
1-4
|
5-7
|
8-10
|
|
იყენებს შესაბამის მასალას, ან/ აღჭურვილობას და ატარებს დაგეგმილ
ცდას უსაფრთხოების წესების დაცვით. (ფიზიკა)
|
სუსტად
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
აწარმოებს დაკვირვებას და გაზომვებს, აღრიცხავს მონაცემებს.(ფიზიკა)
|
სუსტად
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
მონაცემებს გამოსახავს
ცხრილით( მათემატიკა)
|
სუსტად
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
მონაცემებს გამოსახავს გრაფიკულად
( მათემატიკა)
|
სუსტად
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
დასკვნების გაკეთება, ომის კანონის ჩამოყალიბება
1-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
|
მისთვის
ნაცნობი სიდიდეებისათვის ასახელებს სიდიდეებს შორის წრფივს (მათემატიკა)
|
ძალიან
სუსტად
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
ძალიან კარგად
|
მსჯელობს არგუმენტირებულად
(ფიზიკა, მათემატიკა)
|
ძალიან
სუსტად
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
ძალიან კარგად
|
აანალიზებს მონაცემებს და გამოაქვს დასკვნა,
რომ I=f(U), როცა R=const დამოკიდებულება –წრფივი ფუნქციაა.
(მათემატიკა)
|
ძალიან
სუსტად
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
ძალიან კარგად
|
აყალიბებს ომის კანონს წრედის უბნისათვის
(ფიზიკა)
|
ძალიან
სუსტად
|
საშუალოდ
|
კარგად
|
ძალიან კარგად
|
ამოცანების ამოხსნა
(ფიზიკა, მათემატიკა)
ამოხსნისათვის საჭირო მონაცემების ამოკრეფა ამოცანის ტექსტიდან
|
0-2
|
მონაცემების ორგანიზება და ისეთი ხერხით ჩაწერა, რომელიც აადვილებს ამოხსნის
გზის მოძებნას
|
0-2
|
საძიებელი სიდიდეების გამოყოფა
|
0-1
|
მსჯელობა-დასაბუთების გამოყენებით
ამოცანის ამოხსნის გზის პოვნა
|
0-3
|
გამოთვლების წარმოება
|
0-2
|
No comments:
Post a Comment